Išvesties įrenginiai

Išviesties įrenginių pagalba kompiuteryje esanti informacija yra pateikiama naudotojui. Dažniausiai pateikiama informacija yra vaizdinė arba garsinė. Paminėsime keletą dažniausiai sutinkamų išvesties įrenginių.

Vaizduokliai ir ekranai

Vaizduoklis - pagrindinis vaizdinės informacijos išvesties įrenginys, be kurio įsivaizduoti kompiuterį yra gana sudėtinga. Šiuo metu populiariausi yra skystųjų kristalų vaizduokliai (angliškai trumpinama LCD), pakeitę seniau naudotus kineskopinius.

Vaizduoklis

(cc-by-sa licencijuota nuotrauka iš http://www.flickr.com/photos/florisla/)

Nešiojami įrenginiai, tokie kaip planšetiniai ar delniniai kompiuteriai, dažniausiai turi lietimui jautrius ekranus (angl. touchscreen). Dar kitokia technologija naudojama elektroninių knygų skaityklių ekranuose - jie veikia elektroninio rašalo (angl. e-ink) pagrindu ir naudoja labai mažai elektros energijos.

Spausdintuvai

Spausdintuvas – įrenginys skirtas perkelti kompiuteryje esančią informaciją ant popieriaus. Dažniausiai spausdinama yra tekstinė informacija, kiek rečiau paveikslėliai ar nuotraukos. Spausdintuvai, pagal savo naudojamą technologiją, skirstomi į adatinius, rašalinius ir lazerinius.

Adatiniuose spausdintuvuose spausdinamo teksto elementai formuojami popieriuje spausdinimo galvute, turinčia vieną ar kelias adatėlių eilutes. Spausdinimo metu atitinkamos adatėlės, mušdamos į popierių per dažančią juostą, atspaudžia reikalingus simbolio taškus. Ši technologija yra gana sena ir nelabai efektyvi, tad adatiniai spausdintuvai naudojami labai retai.

Rašaliniuose spausdintuvuose spausdinamo teksto ir grafikos vaizdas formuojamas užpurškiant specialų rašalą (juodą ar spalvotą) ant popieriaus. Rašaliniai spausdintuvai gali spausdinti ne tik ant įvairaus formato popieriaus, bet ir ant plėvelės. Jais galima išgauti labai aukštos kokybės vaizdą.

Lazeriniuose spausdintuvuose spaudinio vaizdas lazerio pagalba suformuojamas būgno paviršiuje (įelektrinant atitinkamas būgno vietas ir prie jų pritraukiant dažus), o po to perkeliant juos ant popieriaus. Lazeriniai spausdintuvai kainuoja brangiau už rašalinius, tačiau vieno atspausdinto lapo sąnaudos yra mažesnės. Jie spausdina gana greitai, todėl naudojami ten, kur spausdinama dažnai ir daug.

Spausdintuvas

(rašalinis spausdintuvas)

Braižytuvais vadinami įtaisai, skirti grafinei informacijai (brėžiniams) išvesti popieriuje. Jie būna būgniniai (braižymui skirtas popierius laikomas rulone) arba planšetiniai (braižo ant didelio popieriaus lapo).

Kolonėlės ir ausinės

Garsinei informacijai išvesti naudojamos garso kolonėlės, garsiakalbiai arba ausinės. Garsiakalbiai dažniausiai naudojami mažuose įrenginiuose, o kolonėlės (viena, dvi ar daugiau) jungiamos prie asmeninio ar nešiojamo kompiuterio. Ausinės dažniausiai naudojamos kai šalia yra žmonių, kuriems trukdytų sklindantis garsas, arba kai kolonėles naudoti nepraktiška.

Kolonėlės

Įvesties - išvesties įrenginiai

Įvesties - išvesties įrenginiai - įrenginiai, kuriais galima informaciją įvesti ir išvesti iš kompiuterio, pavyzdžiui modemas arba lietimui jautrus ekranas.

Turinys

Praeita tema

Įvesties įrenginiai

Kita tema

Atminties laikmenos

Šis puslapis